Sort by

Lou (rhymes with wow!) has logged 631 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Female Vampire

Female Vampire

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Matador

Matador

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Verotika

Verotika

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Corona Zombies

Corona Zombies

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Red Headed Corpse

The Red Headed Corpse

1972
×
★★½
Edit this entry  
29
Call of the Blonde Goddess

Call of the Blonde Goddess

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Damnation Alley

Damnation Alley

1977
×
★★½
Edit this entry  
28
Visitors from the Galaxy

Visitors from the Galaxy

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
26
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Twisted Issues

Twisted Issues

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
College Girl on Vacation

College Girl on Vacation

1980
×
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Fear

Hotel Fear

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House by the Edge of the Lake

The House by the Edge of the Lake

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jungle Rats

Jungle Rats

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hex

Hex

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Have Sword, Will Travel

Have Sword, Will Travel

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Things

Things

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Kickboxer from Hell

Kickboxer from Hell

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Female Prisoner: Caged!

Female Prisoner: Caged!

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dress

The Dress

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rad

Rad

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brainblast

Brainblast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peking Opera Blues

Peking Opera Blues

1986
×
★★★
Edit this entry  
11
Death Warrior

Death Warrior

1984
×
Read the review Edit this entry  
10
Horror Rises from the Tomb

Horror Rises from the Tomb

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jungle Warriors

Jungle Warriors

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Madame Olga's Pupils

Madame Olga's Pupils

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Psychic Vision: Jaganrei

Psychic Vision: Jaganrei

1988
×
Read the review Edit this entry  
06
An Eternal Combat

An Eternal Combat

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
To The Stars By Hard Ways

To The Stars By Hard Ways

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Hamlet

Johnny Hamlet

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Magic Story

Magic Story

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry