Sort by

Lou (rhymes with wow!) has logged 68 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Angel and the Beasts

The Angel and the Beasts

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Lustful Mind

A Lustful Mind

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mistress of the Apes

Mistress of the Apes

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frigid Fantasies

Frigid Fantasies

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Blue

Midnight Blue

1979
×
★★★
Edit this entry  
29
Adam and Eve

Adam and Eve

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Eroticist

The Eroticist

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Candy Tangerine Man

The Candy Tangerine Man

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Biotherapy

Biotherapy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Clones of Bruce Lee

The Clones of Bruce Lee

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Simona

Simona

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Wicked Memoirs of Eugenie

Wicked Memoirs of Eugenie

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Story of Linda

The Story of Linda

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Satan's Baby Doll

Satan's Baby Doll

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Nothing Out There

There's Nothing Out There

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Lady on the Bus

Lady on the Bus

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
WR: Mysteries of the Organism

WR: Mysteries of the Organism

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seducers

The Seducers

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Horror House on Highway Five

Horror House on Highway Five

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Chase

The Chase

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Drive

Drive

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The House of Yes

The House of Yes

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fortress

Fortress

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Species

Species

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
Primal Rage

Primal Rage

1988
×
★★★
Edit this entry