Highest rated films

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Funky Forest: The First Contact

    ★★★★½

  • Naked Killer

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Fog

    ★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • The Keep

    ★★★★

  • Deathtrap

    ★★★★

  • One on Top of the Other

    ★★★★

  • R.O.T.O.R.

    ★★★★

  • Millionaires Express

    ★★★★

  • Heart of Midnight

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 48 Average per month
  • 13.7 Average per week

Milestones

First Film

Assault on Precinct 13

Jan 1

Last Film

Woodshock

Feb 16

Genres, Countries & Languages

Horror
44 films
Thriller
34 films
Action
34 films
Sci Fi
21 films
Crime
18 films
Comedy
18 films
Drama
18 films
Mystery
11 films
Fantasy
7 films
Adventure
6 films
USA
44 films
Italy
23 films
Hong Kong
11 films
Japan
10 films
Spain
8 films
Philippines
4 films
France
4 films
Mexico
4 films
Germany
2 films
UK
2 films
English
63 films
Italian
22 films
Cantonese
10 films
Japanese
10 films
Spanish
10 films
German
5 films
French
5 films
Swedish
1 film
Khmer
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 128

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

• : A L E X : •’s most liked review

Naked Killer

★★★★½

Not only has Naked Killer just become one of my favourite Hong Kong category III movies of all time, but it's now also one of my favourite movies in general ever!

I mean.. 20 minutes in, I paused the movie and immediately ordered the dvd for godsake!

Everything here is…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

R.O.T.O.R.
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Super Gigolo

Films • : A L E X : • watched in 2020

  • Woodshock
  • Arizona Road
  • Manhattan Baby
  • Invasion of the Flesh Hunters
  • Apocalypse Now
  • Robo Vampire
  • One on Top of the Other
  • Millionaires Express
  • The Keep
  • Mardi Gras Massacre
  • Duck, You Sucker
  • Demonlover
  • Miami Vice
  • Super Gigolo
  • The Hotel of Love Affairs
  • House of Shadows
  • Crime Stopper
  • Women's Prison
  • The Drifting Classroom
  • Blackaria
  • The Last Shark
  • Drifting into Chaos
  • Inherent Vice
  • Dead Heat
  • Princess Warrior
  • The Sunday Woman
  • Close Calls
  • Monster Dog
  • Blood Voyage
  • Girls Nite Out
  • Mutant Hunt
  • The Night of the Sharks
  • Witch from Nepal
  • Escape from New York
  • Heart of Midnight
  • Mozart is a Murderer
  • Kiss the Girls and Make Them Die
  • Future Hunters
  • Naked Killer
  • Torso
  • 1990: The Bronx Warriors
  • Midnight Killer
  • City on Fire
  • Fleshburn
  • Nightmare City
  • Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla
  • Treasure of the Moon Goddess
  • Starcrash
  • Peacock King
  • Killer Crocodile
  • L.A. Bounty
  • High Noon Ripper
  • Raven Hawk
  • Deathtrap
  • Zodiac
  • Knives Out
  • Mutilations
  • Crime Zone
  • The Fog
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • Sorority House Massacre II
  • Killer Nerd
  • Cruel Jaws
  • Fangs
  • The Last Blood
  • 3 Days of a Blind Girl
  • Alien 2: On Earth
  • Heat
  • Iron Angels
  • Violent City
  • Thunder
  • Executioners
  • Star Slammer
  • Funky Forest: The First Contact
  • R.O.T.O.R.
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Atomic Blonde
  • Deadlock
  • Star Virgin
  • Picasso Trigger
  • The Silencers
  • Ready or Not
  • Red to Kill
  • The Washing Machine
  • Blades
  • Hellbent
  • Bad Times at the El Royale
  • Runaway Nightmare
  • Eaten Alive
  • Deep in the Woods
  • School in the Crosshairs
  • Downtown - Die nackten Puppen der Unterwelt
  • Bliss
  • Kagero-za
  • Silk
  • Assault on Precinct 13

World Map

Highly rated films • : A L E X : • is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Nine Days
  • Palm Springs
  • The Father
  • Promising Young Woman
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more