Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wise Kids

The Wise Kids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collective

Collective

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yearly Departed

Yearly Departed

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
ZOO

ZOO

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
11'09''01 - September 11

11'09''01 - September 11

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Jinkx and DeLa Holiday Special

The Jinkx and DeLa Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slay the Dragon

Slay the Dragon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry