Sort by

OwainM has logged 47 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry