Sort by

✡︎ has logged 36 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry