Sort by

Owen has logged 337 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
31
The Wonderful Wizard of Oz

The Wonderful Wizard of Oz

1910
×
Read the review Edit this entry  
31
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
31
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
31
Sandow

Sandow

1896
×
Edit this entry  
30
For Scent-imental Reasons

For Scent-imental Reasons

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mayor of Hell

The Mayor of Hell

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beep, Beep

Beep, Beep

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Female

Female

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blondie Johnson

Blondie Johnson

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Gay Falcon

The Gay Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fright Before Christmas

Fright Before Christmas

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paid to Love

Paid to Love

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
17
Caught

Caught

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
China Gate

China Gate

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Railroaded!

Railroaded!

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Little Duckaroo

My Little Duckaroo

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ghost Goes West

The Ghost Goes West

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Robin Hood Daffy

Robin Hood Daffy

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fast and Furry-ous

Fast and Furry-ous

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Havana Widows

Havana Widows

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
Read the review Edit this entry  
08
Tiger Shark

Tiger Shark

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I've Got Your Number

I've Got Your Number

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
I Cover the Waterfront

I Cover the Waterfront

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jewel Robbery

Jewel Robbery

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slightly Scarlet

Slightly Scarlet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marlowe

Marlowe

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry