Owen has logged 50 entries for films during December 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Here

I'm Here

2010
×
Edit this entry  
27
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
Edit this entry  
27
La cartomancienne

La cartomancienne

1932
×
Edit this entry  
26
My Favorite Picture of You

My Favorite Picture of You

2013
×
Edit this entry  
26
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry  
26
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
Read the review Edit this entry  
26
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
Edit this entry  
26
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
Edit this entry  
24
Ill Met by Moonlight

Ill Met by Moonlight

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One of Our Aircraft Is Missing

One of Our Aircraft Is Missing

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody's Woman

Everybody's Woman

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love You More

Love You More

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Vive Le Tour!

Vive Le Tour!

1962
×
Read the review Edit this entry  
21
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Election

Election

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Inn at Osaka

An Inn at Osaka

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rue de l'Estrapade

Rue de l'Estrapade

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bride Walks Out

The Bride Walks Out

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Line 7000

Red Line 7000

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man's Castle

Man's Castle

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kohlhiesel's Daughters

Kohlhiesel's Daughters

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big House

The Big House

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man Wanted

Man Wanted

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry