Owen has logged 531 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
Edit this entry  
31
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
Edit this entry  
31
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Edit this entry  
30
La Tour

La Tour

1928
×
Read the review Edit this entry  
30
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Curve

The Curve

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
22
The Valiant Ones

The Valiant Ones

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Company's in Love

The Company's in Love

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Masquerade in Vienna

Masquerade in Vienna

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
18
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Outrage

Outrage

1950
×
Read the review Edit this entry  
15
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mask

Black Mask

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
Read prior review Edit this entry  
10
Trick or Treat

Trick or Treat

1952
×
Edit this entry  
10
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
08
Women Reply

Women Reply

1975
×
Read the review Edit this entry  
08
Love for All Seasons

Love for All Seasons

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Pays Off

The Lady Pays Off

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Book of Mary

The Book of Mary

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Too Many Ways to Be No. 1

Too Many Ways to Be No. 1

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Orderly or Disorderly

Orderly or Disorderly

1981
×
Read the review Edit this entry  
05
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
Edit this entry  
02
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L'Enfance de l'art

L'Enfance de l'art

1992
×
Edit this entry  
01
Day-time Wife

Day-time Wife

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
He Died with a Felafel in His Hand

He Died with a Felafel in His Hand

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
King of Chess

King of Chess

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hideko the Bus Conductress

Hideko the Bus Conductress

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry