Owen has logged 553 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
Old, New, Borrowed and Blue

Old, New, Borrowed and Blue

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Turbulent

Turbulent

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
The Employment

The Employment

2008
×
Edit this entry  
28
The Traveler

The Traveler

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Recess

Recess

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
Edit this entry  
24
The Parish Priest's Christmas

The Parish Priest's Christmas

1906
×
Edit this entry  
24
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
Read the review Edit this entry  
24
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chip an' Dale

Chip an' Dale

1947
×
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
24
Carmen

Carmen

1918
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Fong Sai-Yuk

The Legend of Fong Sai-Yuk

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
Read the review Edit this entry  
21
The Girl Spy Before Vicksburg

The Girl Spy Before Vicksburg

1910
×
Read the review Edit this entry  
21
The Hat

The Hat

1999
×
Edit this entry  
21
Disappearing Act

Disappearing Act

1898
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exhibition Sausage Seller and the Billposter

The Exhibition Sausage Seller and the Billposter

1898
×
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
21
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Woman in a Dressing Gown

Woman in a Dressing Gown

1957
×
★★
Edit this entry  
21
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
Read the review Edit this entry  
19
The Turn-of-the-Century Blind Man

The Turn-of-the-Century Blind Man

1898
×
Edit this entry  
19
Surprise Attack on a House at Daybreak

Surprise Attack on a House at Daybreak

1898
×
Read the review Edit this entry  
17
Help!!!

Help!!!

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Kisses

Kisses

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Airship Destroyer

The Airship Destroyer

1909
×
Read the review Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
From Darkness

From Darkness

2002
×
Edit this entry  
12
N.Y., N.Y.

N.Y., N.Y.

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
Zoom and Bored

Zoom and Bored

1957
×
Read the review Edit this entry  
12
Steal Wool

Steal Wool

1957
×
Read the review Edit this entry  
11
A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Spies

The Spies

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Golden Swallow

Golden Swallow

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry