Sort by

owen has logged 271 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★½
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Queen

The Queen

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Michael Che: Shame the Devil

Michael Che: Shame the Devil

2021
×
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Justice League: Secret Origins

Justice League: Secret Origins

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry