Sort by

Owen has logged 403 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★
Edit this entry  
24
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
An Unseen Enemy

An Unseen Enemy

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
★★
Edit this entry  
14
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mothering Heart

The Mothering Heart

1913
×
★★★
Edit this entry  
13
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lonedale Operator

The Lonedale Operator

1911
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
★★½
Edit this entry  
16
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life and Passion of Jesus Christ

The Life and Passion of Jesus Christ

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disque 957

Disque 957

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Danses espagnoles

Danses espagnoles

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
L’invitation au Voyage

L’invitation au Voyage

1927
×
★★★
Edit this entry  
25
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fool and His Money

A Fool and His Money

1912
×
★★½
Edit this entry  
25
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry