Sort by

owen has logged 874 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Galaxies [a love letter]

Galaxies [a love letter]

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Persian #3

Persian #3

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Persian #2

Persian #2

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Persian #1

Persian #1

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
From: First Hymn to the Night – Novalis

From: First Hymn to the Night – Novalis

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boulder Blues and Pearls and...

Boulder Blues and Pearls and...

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Desert

Desert

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
The Machine of Eden

The Machine of Eden

1970
×
★★★
Edit this entry  
26
Scenes from Under Childhood, Section One

Scenes from Under Childhood, Section One

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
23rd Psalm Branch

23rd Psalm Branch

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Two: Creeley/McClure

Two: Creeley/McClure

1965
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dead

The Dead

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Trash

Trash

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
SCREEN TEST [ST33]: ANN BUCHANAN

SCREEN TEST [ST33]: ANN BUCHANAN

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Screen Test: Nico

Screen Test: Nico

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
Screen Test: Edie Sedgwick

Screen Test: Edie Sedgwick

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Edit this entry  
23
Saltburn

Saltburn

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

Humanist Vampire Seeking Consenting Suicidal Person

2023
×
★★★
Edit this entry  
22
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
Read other review Edit this entry  
21
Close Your Eyes

Close Your Eyes

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman and the Lost Kingdom

Aquaman and the Lost Kingdom

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweet Love Remembered

Sweet Love Remembered

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
Merry Christmas

Merry Christmas

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★½
Edit this entry  
18
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★½
Edit this entry  
18
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen

Fallen

1998
×
★★
Edit this entry