• Casino

    Casino

    ★★★★

    A lot of voice overs.

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★

    I enjoyed it a lot more on the second watch and after I watched an explanation video. Great colors and shots. I wish it was a little easier to understand but I guess that’s why it keeps u so engaged at the end. I also wish there was more world development.

  • Scream

    Scream

    ★★★

    Wouldn’t say it’s a “scary” movie but definitely part of a classic series. Exactly what I expected. Very similar story with a shit ton of jump scares. I will admit all the jump scares got me even though I knew they where coming. All the same characters. Everything I was hoping it would be! Im listening to the credits song right now and the song is really good btw.

  • Our Great National Parks

    Our Great National Parks

    ★★★★½

    Obama is much better at narrating nature docs than running the country. I didn’t know Obamas voice could be this soothing. Some of the shots they get in this r insane. Sometimes I felt like I was watching an action move for animals. Very wide variety of animals all around the world with thorough descriptions, fun facts, and beautiful images of each one. The best nature documentary I’ve ever watched.

  • Free Solo

    Free Solo

    ★★★★½

    One of the best documentary’s if ever seen. His bitchy wife was kinda annoying tho.

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    Insane story. Extremely engaging the entire time. Super cool feel. The most impressive timeline I think I’ve ever seen. Extremely interesting concepts the entire time.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

    Vfx where fun to watch.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

    A lot of short film vibes from this. Interesting cinematography, love how they used the breaking of continuity for the memories. Great performance by Jim Carrey. I was engaged the entire movie when I’m normally not with these kinds of movies. The side plots tied in amazingly. I personally did not like Kate Winslet’s character tho.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★½

    The vfx were cool, they tried to be funny when it wasn’t. The choreography was extremely impressive along with the look of the movie. And of course we got the “I’m lesbian feel bad for me” all through the script, disappointing.

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★

    I think they did what they where trying to do perfectly. Fun and goofy. However I did get bored at times.

  • The Northman

    The Northman

    ★★

    Too long and weird. Didn’t feel attached to any of the characters. Pretty badass and and beautiful scenery tho.

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★½

    Very pretty scenery with cool, funny, and interesting dialog.