Sort by

jen has logged 74 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★½
Edit this entry  
20
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry