Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
jen

jen

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for jen
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • jen’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★★½ Watched 12 Mar 2023

    where tf is the lizzie to my mr darcy

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water 2022

    ★★½ Watched 08 Jan 2023

    i liked when the people were dying

  • White Noise

    White Noise 2022

    ★ Watched 31 Dec 2022 1

    im sure there was some deep meaning to this movie but all i got from it was *people talking over each other*

  • Puella Magi Madoka Magica

    Puella Magi Madoka Magica 2011

    ★★★★★ Watched 27 Dec 2022

    life changing

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo 2002

    ★½ Watched 28 Dec 2022

    i cant believe sugar gay is in this

  • She-Hulk: Attorney at Law

    She-Hulk: Attorney at Law 2022

    ★★½ Watched 21 Dec 2022

    matt murdock just one chance

  • Barbarian

    Barbarian 2022

    ★★★½ Watched 19 Dec 2022

    i cant believe this bitch kept going back for men she met 5 minutes ago

  • Prisoners

    Prisoners 2013

    ★★★★½ Watched 12 Dec 2022

    u know a movie is good when u scream when it ends

  • Grease

    Grease 1978

    ★★★ Watched 10 Sep 2022

    danny gay as hell

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★★½ Rewatched 24 Aug 2022

    why the fuck was jar jar there

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi 1983

    ★★★★★ Rewatched 13 Aug 2022

    anakin is the only one that deserved his redemption arc he never did anything wrong ❤️

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back 1980

    ★★★★ Rewatched 12 Aug 2022

    they really made leia kiss her own brother just to try to convince me he’s not gay, well it’s not going to work

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 23

Review Tags

3
  • film class
  • comfort movie
  • rewatched this on an airplane to help me relax
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.