Sort by

OxfordComma has logged 507 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time

Once Upon a Time

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Blue

Out of the Blue

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Five Finger Exercise

Five Finger Exercise

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Influenza 1918

Influenza 1918

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Satan at Play

Satan at Play

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

Serpentine Dance by Mme. Bob Walter

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
100 Years at the Movies

100 Years at the Movies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shrike

The Shrike

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Caicedo (with Pole)

Caicedo (with Pole)

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fencing

Fencing

1892
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Je Vous Aime

Je Vous Aime

1891
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mosquinha

Mosquinha

1890
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kiss

The Kiss

1882
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hyde Park Corner

Hyde Park Corner

1889
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

Leisurely Pedestrians, Open Topped Buses and Hansom Cabs with Trotting Horses

1889
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
★★½
Read the review Edit this entry