Sort by

OxfordComma has logged 46 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Third Finger, Left Hand

Third Finger, Left Hand

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lydia

Lydia

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Marriage of Chiffon

The Marriage of Chiffon

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Letters

Love Letters

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heroes for Sale

Heroes for Sale

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Westward the Women

Westward the Women

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dollar

Dollar

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
June Night

June Night

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Stranger

The Incredible Stranger

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man in the Barn

The Man in the Barn

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Harnessed Rhythm

Harnessed Rhythm

1936
×
Read the review Edit this entry  
26
The Jonker Diamond

The Jonker Diamond

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange Glory

Strange Glory

1938
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Broadway Rhythm

Broadway Rhythm

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ziegfeld Follies

Ziegfeld Follies

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Panama Hattie

Panama Hattie

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Girls and a Sailor

Two Girls and a Sailor

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swing Fever

Swing Fever

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Finds Andy Hardy

Love Finds Andy Hardy

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ziegfeld Girl

Ziegfeld Girl

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Johnny Eager

Johnny Eager

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Les Girls

Les Girls

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Burning Hills

The Burning Hills

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Period of Adjustment

Period of Adjustment

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stingaree

Stingaree

1934
×
★★
Read the review Edit this entry