Luke has logged 304 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What If

What If

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellboy: The Seeds of Creation

Hellboy: The Seeds of Creation

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Invictus

Invictus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry