Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Exam

Exam

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Head-On

Head-On

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Keeping the Bees

Keeping the Bees

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paper Lives

Paper Lives

2021
×
★★
Edit this entry  
24
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Professor and the Madman

The Professor and the Madman

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul Kitchen

Soul Kitchen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
303

303

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Murder

You've Got Murder

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Keeper

The Keeper

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry