Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Tag

Tag

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Phantom

Phantom

1975
×
Edit this entry  
23
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cosmos

Cosmos

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Year in Exile

A Year in Exile

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Welcome Lenin

Welcome Lenin

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Reality

Reality

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frank

Frank

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry