erica has logged 361 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
V.I.P.

V.I.P.

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Strangers From Hell

Strangers From Hell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Extracurricular

Extracurricular

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Vincenzo

Vincenzo

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil Judge

The Devil Judge

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

Weightlifting Fairy Kim Bok-Joo

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Touch Your Heart

Touch Your Heart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Goblin

Goblin

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Midnight

Midnight

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lottery

The Lottery

1969
×
Edit this entry  
25
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
27
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Girl and the Gun

The Girl and the Gun

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Edit this entry