Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Chinese Violin

The Chinese Violin

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Free Birds

Free Birds

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mephisto

Mephisto

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Teknolust

Teknolust

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eve of Destruction

Eve of Destruction

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in Iraq

Once Upon a Time in Iraq

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Father Frost

Father Frost

1964
×
Read the review Edit this entry  
19
Darwin

Darwin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Diary

Blue Diary

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Detective Chinatown

Detective Chinatown

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Go Back to China

Go Back to China

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Puss n' Booty

Puss n' Booty

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
The Phantom Creeps

The Phantom Creeps

1939
×
Read the review Edit this entry  
13
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
October Country

October Country

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry