pablocatepetl has written 94 reviews for films during 2018.

  • Love Story

    Love Story

    ★★½

    I watched this just so I could find out what the context is of that inane quote it’s so famous for. The context didn’t make this line any less dumb and eye roll inducing. It is a fairly well acted movie (with special praise for John Marley’s sensitive performance), too bad that acting is in service to unlikeable, nonsensical characters and flat, overwrought melodrama. The real star of the film is Francis Lai’s iconic score. It’s good that rapper Immortal…

  • High School

    High School

    ★★★★★

    Chronicles the mounting pressures and desperation of being a student in the American school system in a very quiet and soft-spoken sort of way.

  • Mandy

    Mandy

    ★★★★½

    An entrancing, beautiful, and imaginative depiction of cruelty and depravity. It is gobblin’ good ;)

  • Klute

    Klute

    A movie with a powerful, compelling and seductive atmosphere that stands as a truly evocative time capsule of that seedy, gritty, and unpredictable era that was the 70s. Great performances from Sutherland and Fonda, with Roy Schreider making an especially memorable impression with the versatile look in his eyes. Gordon Willis’ dark, observant cinematography is also at great work here to entrench the viewer into the various high-class, low-class lifestyles that are explored. David Fincher has cited this as one…

  • A Talking Cat!?!

    A Talking Cat!?!

    ★½

    A shoddily produced talking animal movie!?!

  • Sixteen Candles

    Sixteen Candles

    ★★★½

    Can a film be terribly dated and perfectly timeless at the same time? I think this film is certainly that. There are so many moments and elements that are so bizarre, off-putting and downright offensive to a modern viewer’s sensibility, but in a way those same elements work to give this teen flick a lot of charm and feist. Molly Ringwald and Anthony Michael Hall (and his endearing voicecracks) are such a pleasure to watch in all their quirky, youthful awkwardness. I quite liked this one.

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★½

    A romantic comedy with handsomely designed sets and a coolly lit photographic flair. I can’t give my opinion on anything besides that, because evidently I am not in this film’s target demographics.

  • UHF

    UHF

    ★★★

    Starts out really strong and hilarious but kind of loses steam halfway through, with the good moments becoming more sparse. Still worth watching for Weird Al, Michael Richards, and Fran Drescher. They’re all so young and likable in this movie! This movie reminded me a lot of my time working in public access TV.

  • Creed II

    Creed II

    ★★★★½

    A beautiful sequel with compelling drama and complex characters. Every single boxing scene is absolutely visceral, suspenseful, and gripping. I’m so impressed at how the screenplay was able to take Rocky IV’s cheesy cult legacy and mold it into such a sensitive and delightful Hollywood sports film.

  • Weird Science

    Weird Science

    ★★★

    Apparently John Hughes wrote this script in 2 days. I believe it.

  • No Small Affair

    No Small Affair

    ★★★

    I’ve been watching a lot of ‘80s romantic comedies lately, and they all sort of feel like the same movie. This one is more of the same, but what sets this one apart are the beautiful San Francisco colors and locales, the nostalgic late 20th century stylings, and the fast-paced MTV pop filtered edits realized through the efforts of director Jerry Schatzberg (The Panic in Needle Park) and director of photography Vilmos Zsigmond (The Deer Hunter). This movie just has…

  • Quasi at the Quackadero

    Quasi at the Quackadero

    ★★★★★

    I have no idea what I just watched, but I was mesmerized throughout