• Don't Look Up

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Electrical Life of Louis Wain

    ★★★½

  • People Just Do Nothing: Big in Japan

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Vortex

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★½

  • Titane

    ★★★★

  • Cow

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★½

  • Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★½

  • In the Earth

    ★★★★

  • Censor

    ★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Baby Done

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★½

  • Delia Derbyshire: The Myths And Legendary Tapes

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • Limbo

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • I Am Greta

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★★

  • Sisters With Transistors

    ★★★★

  • Other, Like Me

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Relic

    ★★½

  • Shirley

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★½

  • His House

    ★★★★

  • John Was Trying to Contact Aliens

    ★★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • Mister America

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★

  • Calm with Horses

    ★★★½

  • Greed

    ★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Rocks

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • Psychomagic, a Healing Art

    ★★★½

  • Ema

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • The Whalebone Box

    ★★★½

  • Anima

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½