Sort by

PacificBeliefs has logged 172 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Smashed

Smashed

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Congress

The Congress

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Flanders

Flanders

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Yatterman

Yatterman

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brief Interviews with Hideous Men

Brief Interviews with Hideous Men

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry