Sort by

now at @doriswishman has logged 212 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boccaccio '70

Boccaccio '70

1962
×
★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Red Dust

Red Dust

1932
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hangman

Hangman

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Passion

Passion

2012
×
Edit this entry  
30
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
Stand Up Guys

Stand Up Guys

2012
×
★★
Edit this entry  
22
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
Edit this entry  
21
Baltimore Rising

Baltimore Rising

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Phil Spector

Phil Spector

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Dislocation Blues

Dislocation Blues

2017
×
Edit this entry  
20
City Hall

City Hall

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Two for the Money

Two for the Money

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Unrest

Unrest

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
31
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Will People Say

What Will People Say

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
24
A Thousand Times Good Night

A Thousand Times Good Night

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Woman He Loved

The Woman He Loved

1988
×
★★
Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Diary of a Nudist

Diary of a Nudist

1961
×
Edit this entry  
18
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Edit this entry  
17
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Edit this entry  
03
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry