Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
05
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry