sole 🥀 has logged 41 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Witch

The Witch

2015
×
½
Edit this entry  
28
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
½
Edit this entry  
27
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Place in the World

A Place in the World

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Deception

Deception

2008
×
Edit this entry  
15
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
★★½
Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candy

Candy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truth About Emanuel

The Truth About Emanuel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Edit this entry  
01
Dude

Dude

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
54

54

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Village

The Village

2004
×
★★½
Edit this entry