Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Reality

Reality

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Flashback

Flashback

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dead Dicks

Dead Dicks

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Apparition

The Apparition

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
ChromeSkull: Laid to Rest 2

ChromeSkull: Laid to Rest 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Crucifixion

The Crucifixion

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost

The Lost

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Heavy Metal Parking Lot

Heavy Metal Parking Lot

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sushi Girl

Sushi Girl

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Seventh Moon

Seventh Moon

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Ransom

Ransom

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Creature

Creature

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Envy

Envy

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Molly Hartley

The Haunting of Molly Hartley

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Maggie

Maggie

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Waking Ned Devine

Waking Ned Devine

1998
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Muthers

The Muthers

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry