Sort by

Austin has logged 285 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The First Purge

The First Purge

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hairat

Hairat

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry