Sort by

Austin has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let's Be Tigers

Let's Be Tigers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
Read the review Edit this entry  
27
Scandal

Scandal

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry