Sort by

jake panek has logged 372 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hairdresser

The Hairdresser

1905
×
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire

Empire

1965
×
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Shark Exorcist

Shark Exorcist

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
IX Olympic Winter Games, Innsbruck 1964

IX Olympic Winter Games, Innsbruck 1964

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Olympics

The Grand Olympics

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry