Sort by

jake panek has logged 38 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crisis

Crisis

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tamako Market

Tamako Market

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
#UNFIT: The Psychology of Donald Trump

#UNFIT: The Psychology of Donald Trump

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
EVA

EVA

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry