Sort by

jake panek has logged 412 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Out-Takes from the Life of a Happy Man

Out-Takes from the Life of a Happy Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All Under the Moon

All Under the Moon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lillehammer ’94: 16 Days of Glory

Lillehammer ’94: 16 Days of Glory

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of God

Portrait of God

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toradora!

Toradora!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Exploring 'The Tree of Life'

Exploring 'The Tree of Life'

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christo's Valley Curtain

Christo's Valley Curtain

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry