• Shyam Singha Roy

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Dhamaka

  • All Too Well: The Short Film

  • Red Notice

  • Army of Thieves

  • Injustice

  • House of Secrets: The Burari Deaths

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Help

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★

  • The Guilty

    ★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★½

  • Turning Point: 9/11 and the War on Terror

    ★★★★

  • Don't Breathe 2

    ★★½

  • Free Guy

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • The Forever Purge

  • The Tomorrow War

    ★★★

  • Hitman's Wife's Bodyguard

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Friends: The Reunion

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

  • F9

    ½

  • Army of the Dead

  • Wrath of Man

    ★★★½

  • Stowaway

    ★★★½

  • Save Ralph

  • Nobody

    ★★★½

  • Mass

    ★★★★

  • Below Zero

    ★★★

  • CODA

    ★★★½

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • The Minimalists: Less Is Now

    ★★★

  • AK vs AK

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★½

  • Riders of Justice

    ★★★★

  • Ludo

    ★★★½

  • Clean

  • Mank

    ★★★½

  • The Owl

  • Holidate

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Little Fish

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Moneybag Head

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Who are you?

  • Bulbbul

    ★★★

  • A Woman

  • I Will Despise You