Sort by

PalpatineFan18 has logged 155 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clerks

Clerks

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Beast

Beast

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Acrimony

Acrimony

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fall

Fall

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Fears

Dirty Fears

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry