alleanna has logged 254 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Slice

Slice

2018
×
Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
How the Beatles Changed the World

How the Beatles Changed the World

2017
×
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Edit this entry  
15
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

RuPaul's Drag Race Holi-slay Spectacular

2018
×
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
01
Shirkers

Shirkers

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
16
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Limitless

Limitless

2011
×
★★★½
Edit this entry