alleanna has logged 33 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wet Hot American Summer: Ten Years Later

Wet Hot American Summer: Ten Years Later

2017
×
Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Wet Hot American Summer: First Day of Camp

Wet Hot American Summer: First Day of Camp

2015
×
Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
10
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry