Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Walt Disney

Walt Disney

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Moomins on the Riviera

Moomins on the Riviera

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★½
Edit this entry  
20
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Urbanized

Urbanized

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

Tinker Bell and the Great Fairy Rescue

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Away

Away

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
Read the review Edit this entry  
07
Halfway

Halfway

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Secret Project Revolution

Secret Project Revolution

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Evita

Evita

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Charlotte's Web

Charlotte's Web

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ballerina

Ballerina

2016
×
★★
Edit this entry  
25
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rio

Rio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tropical-Rouge! Pretty Cure: The Snow Princess and the Miraculous Ring!

Tropical-Rouge! Pretty Cure: The Snow Princess and the Miraculous Ring!

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Barbie: Big City, Big Dreams

Barbie: Big City, Big Dreams

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Abunai Deka Forever The Movie

Abunai Deka Forever The Movie

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Tove

Tove

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The House of Hanging

The House of Hanging

1979
×
★★★
Edit this entry  
10
Abominable

Abominable

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Queen Bee

Queen Bee

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Today, It's My Turn!!: The Movie

From Today, It's My Turn!!: The Movie

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Dragon Quest Fantasia Video

Dragon Quest Fantasia Video

1988
×
★★½
Edit this entry  
06
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry