Sort by

Jonathan Alexander has logged 31 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Brass Teapot

The Brass Teapot

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
We Met in Virtual Reality

We Met in Virtual Reality

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Donkey, My Lover & I

My Donkey, My Lover & I

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chernobyl: The Lost Tapes

Chernobyl: The Lost Tapes

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Edit this entry  
17
Lucy and Desi

Lucy and Desi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persuasion

Persuasion

2022
×
½
Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess

The Princess

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dreaming Walls

Dreaming Walls

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jane: An Abortion Service

Jane: An Abortion Service

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sing

Sing

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lingui: The Sacred Bonds

Lingui: The Sacred Bonds

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner!

A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner!

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2022
×
Read the review Edit this entry