Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
U Turn

U Turn

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Battle of Kerzhenets

The Battle of Kerzhenets

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Titus

Titus

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Breaktime

The Breaktime

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
Old MacDonald Duck

Old MacDonald Duck

1941
×
★★★
Edit this entry  
22
Light and Heavy

Light and Heavy

1991
×
★½
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Live

To Live

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Natural Glasses

Natural Glasses

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Cartoon Factory

Cartoon Factory

1924
×
★★★★
Edit this entry  
21
Get Rich Quick Porky

Get Rich Quick Porky

1937
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Captive

The Captive

1988
×
★★
Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Juice

Juice

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Little Frosts

Two Little Frosts

1955
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ein Münchner im Himmel

Ein Münchner im Himmel

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Losharik

Losharik

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Pluto's Sweater

Pluto's Sweater

1949
×
★★★
Edit this entry  
15
Redux Riding Hood

Redux Riding Hood

1997
×
★★★½
Edit this entry  
14
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Flute of Krishna

The Flute of Krishna

1926
×
★★½
Edit this entry  
14
Think of Me First as a Person

Think of Me First as a Person

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Coal Face

Coal Face

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Following the Object to Its Logical Beginning

Following the Object to Its Logical Beginning

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Shooting Party

The Shooting Party

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wideo Wabbit

Wideo Wabbit

1956
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yes No Maybe Maybe Not

Yes No Maybe Maybe Not

1967
×
★★★
Edit this entry  
08
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Orphans of the Storm

Orphans of the Storm

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Ashlad and the Hungry Troll

The Ashlad and the Hungry Troll

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mickey's Garden

Mickey's Garden

1935
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Want to Get Into the Movies!

I Want to Get Into the Movies!

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Vietnamese Ever Called Me Nigger

No Vietnamese Ever Called Me Nigger

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fatty Joins the Force

Fatty Joins the Force

1913
×
★★
Edit this entry  
07
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Opry House

The Opry House

1929
×
★★★
Edit this entry  
06
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dirty

Dirty

1971
×
★★½
Edit this entry