Panelli has logged 122 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Was a Soldier

I Was a Soldier

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mr. Mouse Takes a Trip

Mr. Mouse Takes a Trip

1940
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Centrifuge Brain Project

The Centrifuge Brain Project

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Blackfly

Blackfly

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Invisible Mouse

The Invisible Mouse

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fatal Glass of Beer

The Fatal Glass of Beer

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
British Sounds

British Sounds

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Boy in the Bubble

The Boy in the Bubble

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beginning

Beginning

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big House Bunny

Big House Bunny

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Narcissus

Narcissus

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Notes on a Triangle

Notes on a Triangle

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Panicky Picnic

A Panicky Picnic

1909
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fire Rescue Scene

Fire Rescue Scene

1894
×
★★½
Edit this entry  
25
The Big Stick/An Old Reel

The Big Stick/An Old Reel

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
Dream of the Wild Horses

Dream of the Wild Horses

1960
×
★★★
Edit this entry  
25
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
Don Donald

Don Donald

1937
×
★★★★
Edit this entry  
25
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
★★★
Edit this entry  
24
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Play Baseball

How to Play Baseball

1942
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mouse Heaven

Mouse Heaven

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Eye & the Ear

The Eye & the Ear

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Bicyclist

Bicyclist

1896
×
★★★
Edit this entry  
24
A Cure for Pokeritis

A Cure for Pokeritis

1912
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Is Love For?

What Is Love For?

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Childhood

My Childhood

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
At the Ends of the Earth

At the Ends of the Earth

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry