Sort by

Panji_Respati has logged 29 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Poet

The Poet

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
27 Steps of May

27 Steps of May

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from the Sea

The Man from the Sea

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nyai: A Woman from Java

Nyai: A Woman from Java

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dongeng Mistis

Dongeng Mistis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hows of Us

The Hows of Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kuntilanak Pecah Ketuban

Kuntilanak Pecah Ketuban

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Whiskey Tango Forest

Whiskey Tango Forest

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Keira

Keira

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Haunted House Rides

Haunted House Rides

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Seven Angels

Seven Angels

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Siti

Siti

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nay

Nay

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suzzanna: Buried Alive

Suzzanna: Buried Alive

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hanum & Rangga: Faith & The City

Hanum & Rangga: Faith & The City

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Called Ahok

A Man Called Ahok

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Returning

The Returning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry