2018

Panwa6601 Panwa6601’s year in review

Panwa6601’s highest rated films

  • Birdman

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 573 Films watched
  • 47.8 Average per month
  • 11 Average per week

Milestones

First Film

Magnolia

Jun 3

Most Watched

Avengers: Infinity War

3 times

Mission: Impossible - Fallout

3 times

Hereditary

3 times

Last Film

Birdman

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
389 films
Thriller
164 films
Action
130 films
Comedy
128 films
Crime
113 films
Adventure
102 films
Romance
81 films
Mystery
67 films
Sci Fi
61 films
History
51 films
USA
467 films
UK
120 films
France
41 films
Germany
41 films
Italy
23 films
Canada
18 films
China
18 films
Japan
17 films
Hong Kong
17 films
Australia
12 films
English
525 films
French
74 films
Spanish
60 films
German
45 films
Italian
39 films
Japanese
33 films
Russian
31 films
Chinese
26 films
Cantonese
18 films
Arabic
16 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Panwa6601’s most liked review

Lawrence of Arabia

★★★★★

Peter O'Toole's brilliant performance, David Lean's immaculate and revolutionary directing, some of the most beautiful cinematography my eyes have ever seen and some of the most beautiful music my ears have ever heard along with a weirdly energetic pace for a 3 hour and 40 minute film all come together to create one of the most cinematic and unforgettable experiences I've ever had.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Get a Job
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2018

  • Birdman
  • Fight Club
  • Columbus
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Source Code
  • To All the Boys I've Loved Before
  • La La Land
  • Bird Box
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Roma
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Avengers: Infinity War
  • Mission: Impossible - Fallout
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • She's Gotta Have It
  • Speed
  • American Graffiti
  • Tangerine
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • 127 Hours
  • The Sisters Brothers
  • On the Waterfront
  • Room 237
  • A Quiet Place
  • Hereditary
  • Mid90s
  • American Animals
  • Life Itself
  • Galveston
  • First Reformed
  • BlacKkKlansman
  • Bad Times at the El Royale
  • Halloween
  • The Elephant Man
  • Aquaman
  • Some Like It Hot
  • First Man
  • The House That Jack Built
  • Isle of Dogs
  • Under the Silver Lake
  • The House with a Clock in Its Walls
  • A Simple Favor
  • White Boy Rick
  • John Carter
  • Assassination Nation
  • The Gold Rush
  • The General
  • Sherlock, Jr.
  • Venom
  • Roma
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Touch of Evil
  • I, Tonya
  • Demolition
  • Before Sunrise
  • Under the Shadow
  • Michael Clayton
  • Whiplash
  • Avengers: Infinity War
  • Le Samouraï
  • Police Story
  • The Nice Guys
  • Howl's Moving Castle
  • Dirty Harry
  • Peeping Tom
  • Paddington 2
  • Jane Got a Gun
  • The Man Who Wasn't There
  • Barton Fink
  • Her
  • Out of the Furnace
  • Searching
  • Lady Macbeth
  • Love Actually
  • Thelma & Louise
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Apartment
  • Ready Player One
  • Atomic Blonde
  • The Killing Fields
  • Brazil
  • Happy Together
  • Green Room
  • The Evil Dead
  • Thoroughbreds
  • The Equalizer 2
  • Trumbo
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Dune
  • Inside Man
  • Double Indemnity
  • Hell or High Water
  • Time Freak
  • Memories of Murder
  • M
  • You Were Never Really Here
  • Eraserhead
  • Slow West
  • The Kid
  • Annihilation
  • Blade Runner 2049
  • The Dark Knight
  • Creed II
  • The Prestige
  • Creed
  • Black Panther
  • Paris, Texas
  • The Judge
  • The Mission
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Mile 22
  • Game Night
  • The Producers
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • The Way of the Dragon
  • Red Sparrow
  • All About Eve
  • Ashes of Time
  • House of Flying Daggers
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Licence to Kill
  • The Living Daylights
  • Diamonds Are Forever
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • When Harry Met Sally...
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Meg
  • A Ghost Story
  • Gandhi
  • New York, New York
  • Patton
  • Cloud Atlas
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Dances with Wolves
  • Ikiru
  • Hot Fuzz
  • Downfall
  • Sophie's Choice
  • Kundun
  • Like Stars on Earth
  • In Cold Blood
  • Crazy Rich Asians
  • Zero Dark Thirty
  • The Blind Side
  • Falling Down
  • The Outlaw Josey Wales
  • Bottle Rocket
  • Foxcatcher
  • 8 Mile
  • Westworld
  • Mississippi Burning
  • Hard Eight
  • Rain Man
  • Suspiria
  • Miami Vice
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Back to the Future Part III
  • The Other Side of the Wind
  • The Goonies
  • The Road
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Phantom Thread
  • Alien³
  • The Social Network
  • Zodiac
  • Panic Room
  • Mystic River
  • Hostiles
  • Ran
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Widows
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Color of Money
  • Shame
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Sting
  • Das Boot
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • The Thing
  • Outlaw King
  • Zulu
  • The Lives of Others
  • Requiem for a Dream
  • Blindspotting
  • The Great Escape
  • Sunshine
  • Metropolis
  • Rio Bravo
  • Escape from Alcatraz
  • Titanic
  • BlacKkKlansman
  • Sorry to Bother You
  • Battle of Britain
  • Princess Mononoke
  • Christopher Robin
  • Captain Phillips
  • The Age of Innocence
  • Walk the Line
  • Beyond the Black Rainbow
  • Gone with the Wind
  • Hercules
  • Avatar

See all 573

Highly rated films Panwa6601 missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • An Elephant Sitting Still

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more