2019

Panwa6601 Panwa6601’s year to date

Panwa6601’s highest rated films

  • Hero

    ★★★★★

  • The Kings of Summer

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Widows

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 497 Films watched
  • 99.4 Average per month
  • 23.7 Average per week

Milestones

First Film

The Godfather

Jan 1

Most Watched

Glass

twice

Avengers: Endgame

twice

Vice

twice

Last Film

Closer

May 20

Genres, Countries & Languages

Drama
318 films
Thriller
124 films
Action
114 films
Comedy
95 films
Crime
95 films
Adventure
91 films
Sci Fi
68 films
Romance
67 films
Fantasy
60 films
Mystery
52 films
USA
392 films
UK
79 films
France
47 films
Germany
30 films
Canada
23 films
Italy
21 films
Sweden
14 films
Japan
14 films
Hong Kong
9 films
Ireland
9 films
English
449 films
French
68 films
Spanish
51 films
German
32 films
Italian
31 films
Russian
25 films
Japanese
24 films
Chinese
13 films
Arabic
13 films
Swedish
10 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Panwa6601’s most liked review

Burning

★★★★½

While watching this film I realized that I have never seen a South Korean film that isn't at the very least outstanding. My favourite foreign film of 2018 that isn't Roma.

More reviews

Panwa6601’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Painted Faces
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2019

  • Closer
  • Watchmen
  • The Boxer
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Jurassic World
  • Marathon Man
  • The Man Who Knew Too Much
  • On the Road
  • Wings of Desire
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Hero
  • I Am Heath Ledger
  • Monsters
  • Ex Machina
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • High Noon
  • Glass
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Capernaum
  • War Dogs
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Lost Highway
  • The Kings of Summer
  • Being There
  • Sling Blade
  • Life of Pi
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • It
  • The Tree of Life
  • Wings
  • The Walk
  • Fighting with My Family
  • Irrational Man
  • Mirror
  • Lolita
  • To the Wonder
  • Dirty Dancing
  • The Grand Budapest Hotel
  • Chocolate
  • Rear Window
  • Master Z: Ip Man Legacy
  • Nocturnal Animals
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Beverly Hills Cop
  • Cabaret
  • Avengers: Endgame
  • The Rocketeer
  • 10 Things I Hate About You
  • The Fifth Element
  • Django
  • My Blueberry Nights
  • 12 Angry Men
  • The Cell
  • Victoria
  • The Life and Times of Judge Roy Bean
  • The Social Network
  • Close Encounters of the Third Kind
  • On the Basis of Sex
  • The Colossus of Rhodes
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Beetlejuice
  • A Nightmare on Elm Street
  • Se7en
  • American Honey
  • American Sniper
  • Let the Right One In
  • The Dirty Dozen
  • The NeverEnding Story
  • Nosferatu
  • Guava Island
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Black Panther
  • Ant-Man and the Wasp
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain America: The First Avenger
  • Where the Wild Things Are
  • The Hustler
  • Gran Torino
  • The Beguiled
  • Duck, You Sucker
  • Ultimate Avengers 2
  • Ultimate Avengers
  • A History of Violence
  • High Life
  • Thief
  • The Look of Silence
  • School of Rock
  • Lilies of the Field
  • Independence Day
  • Welcome to Marwen
  • The Kid Who Would Be King
  • Four Weddings and a Funeral
  • Vice
  • The Fountain
  • Spaceballs
  • My Week with Marilyn
  • Samsara
  • Table 19
  • mother!
  • Midnight Cowboy
  • It Happened One Night
  • Fahrenheit 451
  • Swing Time
  • Yankee Doodle Dandy
  • Of Mice and Men
  • Sexy Beast
  • Widows
  • Blade II
  • Blade
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Bad Times at the El Royale
  • Painted Faces
  • Call Me by Your Name
  • Lost in Translation
  • Blue Velvet
  • Robin Hood
  • Escape Room
  • Only the Brave
  • Shogun Assassin
  • Destroyer
  • Knight of Cups
  • Her
  • Moonlight
  • Shazam!
  • Pi
  • Clue
  • If Beale Street Could Talk
  • The Mule
  • Two Mules for Sister Sara
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • The Karate Kid
  • Manchester by the Sea
  • Dragged Across Concrete
  • Bone Tomahawk
  • Us
  • Batman Returns
  • Eyes Wide Shut
  • Legends of the Fall
  • Body of Lies
  • Good Morning, Vietnam
  • Big Eyes
  • Cape Fear
  • Real Steel
  • Jason and the Argonauts
  • George Washington
  • Bumblebee
  • Song of the Sea
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Paterson
  • Aquaman
  • The Guilty
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • Stan & Ollie
  • Tokyo Twilight
  • Donnybrook
  • Pete's Dragon
  • Mary Poppins Returns
  • The Texas Chainsaw Massacre
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Brooklyn
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Mississippi Grind
  • First Reformed
  • Only God Forgives
  • Crimes and Misdemeanors
  • All Quiet on the Western Front
  • The Departed
  • Snatch
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Project X
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • A Woman Under the Influence
  • Papillon
  • Wonderstruck
  • The Aviator
  • Peterloo
  • Enemy
  • Drive
  • Scent of a Woman
  • The Accountant
  • Anatomy of a Murder
  • Fanny & Alexander

See all 497

Highly rated films Panwa6601 missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • The Last Black Man in San Francisco

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more