PaoAndrade has written 96 reviews for films during 2019.

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

    I’ve been wanting to watch this for a while. It has a lot more comedic elements than I anticipated. It threw me off at first, and I wasn’t enjoying it as much as I had hoped I would, but by the end I was completely onboard with the tone. Rewatches will only help, I’m sure.

    Cavill and Hammer are great! I wasn’t buying Hammer as a Russian agent, but again, once I came to terms with what the film was…

  • The Good Liar

    The Good Liar

    ★★½

    Not much to say about this one. The trailers intrigued me, then the first reactions came in and my expectations lowered. And it was still a bit disappointing.

    The premise wasn’t revolutionary, but it still lended itself to an entertaining film. I just didn’t love where they took it.

    It felt the creators thought they were being so smart, when truly anyone that watches film knew the “twist” coming since before the movie started. I wouldn’t have minded if it…

  • Wild Rose

    Wild Rose

    ★★★★

    I had to watch this subtitled, because I wasn’t understanding a thing...I’m glad towards the end a character vindicated my struggle, ha!

    This is such a wonderful film. I knew it was getting praised, but I still wasn’t sure if I would love it, because I’m not really into country. But it really doesn’t matter at the end.

    Jessie Buckley is phenomenal! Every scene, every bit of dialogue she chews and the most heart wrenching gesticulations she can conjure up.…

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★

    I don’t know if it’s because I saw this Christmas Eve, but this movie really worked for me.

    The concept felt fresh, and the pacing was just right. I liked that the main focus wasn’t actually on Klaus, and that is was still his origin story.

    What I appreciated the most, is that although it was an animated movie, and a movie kids can definitely watch, it wasn’t bogged down by silly humor.

    It was very charming, and I see myself making it a Christmas staple.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★½

    I wanted to love it as much as everyone else seems to, and honestly I didn’t get there. Probably due to the fact that while I can appreciate great comedies, it’s not a genre I’m usually attracted to.

    The first 10 minutes were a bit rough, but once I settled into the direction (which was great by the way), I had a good time.

    The chemistry between the leads is what carries the movie, and the friendship they display feels…

  • The Aeronauts

    The Aeronauts

    ★★★★

    I had to resist the urge to downgrade my rating, just because it is a simple, straightforward story. But it is beautifully told, and it does deserve my praise.

    The premise is simple, and there are a limited number of things that can happen inside a ballon, but through flashbacks the film keeps you engaged in the characters. I can see where people that say it breaks the flow come from, but it didn’t feel that way to me.

    Redmayne…

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★½

    I was curious how much I would connect to the movie, because there are a lot of events in my life that could be reflected. 1) After my grandma had a stroke, my cousin and his wife died in a car crash, and because she was recuperating my family decided not to tell her, as not to upset her. I had to pretend I was ok, like 5 minutes after finding out. 2) there’s been a lot of cancer in…

  • Hotel Mumbai

    Hotel Mumbai

    ★★★★

    I unfortunately missed this at the cinemas, but finally was able to see it. I sat unfortunately, but really, if I had, I’m not sure I would have functioned much afterwards. 

    It’s based on true events, and that makes it a hard watch. I can’t say I enjoyed watching it, because it brought me no joy, halfway through the film I just wanted it to end, because it was unapologetic in its depiction of violence and death.

    I try to…

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

    It’s so fresh, I don’t know what to make of it. I really liked it, at the same time, when I left the theater I didn’t feel as elated as with the previous two movies.

    Is it just fan service? No, there’s a story here and characters’ arcs that progress and feel true to them. I only had one instance where I went: come on, was it really necessary? It took me completely out of the scene, and I wasn’t…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    I’ve always been one of the people that really liked this movie, loving many parts from it, and at the same time completely understanding why people would hate it. I also always had some issues with it.

    Unfortunately upon rewatch, the issues bothered me more. And it’s not even the subversion of expectations that is the problem...I actually really liked that. It’s more to do with the plot. I disliked Finn’s storyline, not because I think it is inherently a…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

    I knew I wouldn’t be able to see the previous eight movies before the rise of Skywalker, so I decided I would just rewatch the two of the trilogy.

    I feel the movie greatly benefited from it. I know it borrows a lot of plot points from A New hope, but I don’t know that one by memory like a lot of people, so this one still felt fresh and exciting...and yet, nostalgic.

    It strikes the perfect balance for me.…

  • Jumanji: The Next Level

    Jumanji: The Next Level

    ★★★

    Quality wise it’s about the same as the first one, but I did enjoy the first one more because I had gone in with extremely low expectations and it felt refreshing. In this one, my expectations were matched...nothing more.

    It follows the same beats throughout the whole thing, but it’s engaging enough. I feel it could have been a bit shorter though.

    At the end, all the actors do a good job, and seeing them portray different characters was probably the highlight.