• The Lion King

    The Lion King

    ★★★½

    I finally saw the film, aware beforehand of all the criticism it got, and I can’t say I don’t agree with some of it, but I still enjoyed it.

    Between this and the animated, I prefer the animated. But considering it is a hard copy of that one, and that one I loved, this can’t so low in my entertainment scale..it is the same story after all.

    What was most jarring to me were the voices, I went to see…

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

    This movie is amazing.

    Previous to watching it I had heard there was a twist at the half point of the movie that was going to blow everyone away, and the thing is: it happened and I still was waiting for something unexpected to occur, because the “twist” I saw coming all along. And STILL I think the movie is amazing. The way the plot was executed is what made the difference. I don’t have to be surprised to like…

  • Under the Silver Lake

    Under the Silver Lake

    ★★★½

    People will either love or hate this film, and I can’t seem to decide in which category do I fall.

    It happened as I was watching it as well, one second I was loving the sequences, and the next I was sure it was too weird for me. That lasted until the end credits.

    I kept feeling it was a movie full of homepages to previous works, and because I am not a film connoisseur that I was missing the…

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★½

    It was a great bookend to the franchise (let’s not make any more, ok).

    It keeps all the charm from previous entries and doesn’t feel unnecessary. The characters are great as always and the new additions work (I’m not in love with them, but I don’t hate them).

    What makes the movie is Woody’s journey, I was extremely satisfied to see that Andy was still very much in his thoughts.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★½

    It’s 2019 and I’ve now only watched this...why did I put this off again?

    I knew the premise and assumed it would be a sad and depressing movie, how wrong I was! It screened at a cinema, and I knew it was time; I’m glad I saw it with an audience (I rarely am), because I could confirm it wasn’t just me being swept with all kind of emotions, it was magical.

    I was impressed with Jim Carrey, I didn’t…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    I’ll be honest, I’m probably less versed in Elton John music than the average person. I don’t know if that’s good or bad, because while attachment didn’t play a role in my viewing, I was constantly being surprised.

    The comparison to Bohemian Rhapsody feels almost obligatory at this point. I enjoyed that one, by the way. I think they ARE very similar. They follow the same structure and have common themes (that last part can’t be helped because that’s life).…

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★

    When the news this might never see the light of day came out, I was furious; how dared Fox rob us of more Charles and Magneto screentime when it had already been filmed?! Surely they couldn’t hide it under the rug with this cast! Then the first trailer came out and I saw friends get excited...I was baffled, I had just watched the movie pass before my eyes, and it read like the Last stand. I researched who was directing…

  • X-Men: Apocalypse

    X-Men: Apocalypse

    ★★★★

    It is by no means a perfect or even great movie. But it is so so enjoyable!

    Let’s get the cons out of the way: the villain is disappointing, the horsemen pointless and some of the action in the third act feels “been there, done that”.

    As for the biggest pro: the cast! James McAvoy and Michael Fassbender continue to bring it. They both give powerful performances. Nicholas Hoult, Jennifer Lawrence and a couple other characters have been there from…

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★★★

    After First Class successfully revamped the franchise, this movie returns the excitement of seeing the original cast.

    From the opening credits one gets the notion it will be a film that will pay homage to what has come before. With continued superb performances from McAvoy and Fassbender, it makes sure the newer cast doesn’t get overshadowed and it makes one be just as interested in what happens in the 70s.

    The action is non stop and the emotion is there to accompany it. By the time the credits roll, the future has never looked brighter.

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★★★★

    This film does a fantastic job of revamping the franchise and injecting fun, freshness and heart to it.

    The cast lead by James McAvoy and Michael Fassbender is superb. Those two in particular are the driving force of the movie. They play off each other with ease and create one of the best relationships seen on film (aided by the following films in the franchise).

    With a great score, a good script and tight direction, the film is better than it should have been on paper.