PaoAndrade has written 30 reviews for films rated ★★★ .

  • Dream Horse

    Dream Horse

    ★★★

    I checked this out because the trailer won me over, it seemed charming enough and with a lot of heart.

    I don’t know if I have a heart of stone, but I was never really emotionally attached. All the beats were there, and I could see they were being well done, I just wasn’t being affected by them.

    That’s unfortunate cause the film is super formulaic, so the emotional attachment the audience created with it is what is ultimately going to dictate how much one enjoys the movie.

    It was a nice little film, with solid craft behind it, but nothing truly “pops”.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★

    I’m lower on this than most people it seems. I really liked it and enjoyed myself while watching it, but I didn’t feel it was anything out of this world and I already envision myself forgetting about it pretty fast.

    The family dynamics were definitely the strong point of the movie. The humor wasn’t that funny to me. Maybe cause I’m a millennial that has resisted technological change since she was 10 years old, but at the same time I…

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★★

    Surprise, surprise I actually liked this movie.

    Even when people were excited about this before its release, I just never was. It came out, and my suspicions about it being an inconsistent film seemed to be confirmed. But the score, cinematography, production design, and vfx were being praised... so I knew I would watch this eventually.

    Today I finally “got it over with” and I found myself interested in the characters and what was going on with them. After the…

  • Over the Moon

    Over the Moon

    ★★★

    It’s taken me forever to press play and watch the movie, I don’t know what was putting me off...maybe I figured I would get a good but not great film, and I’m always trying to find the next great film I will love.

    Anyway, I was right. I found the movie to be just “good”. The concept is something I appreciate, but the way it played out was predictable at all times. I liked some characters, but others felt too…

  • The Accountant

    The Accountant

    ★★★

    That’s two movies in a row that I thought I was going to like more than I actually did.

    This is not a bad film, but I don’t feel it’s a very good one either. The more the film advanced the less interested I became in the plot. A couple of characters that I thought were going to serve a bigger purpose didn’t really do anything in the end. One character’s intentions and actions made no sense. And the emotional…

  • The Blind Side

    The Blind Side

    ★★★

    A lot different than what I was expecting. Not in terms of plot, that played out the only way it could have played out, but the execution was off.

    I’m not sure whether the problem lies on the screenplay, the direction, the editing or all of it, but I kept finding the film slightly cringey and forced. Like it was trying to make me feel a certain way I was definitely not feeling. It could have also been the score.…

  • Emma.

    Emma.

    ★★★

    I was completely uninterested for half of the movie, might have even been two thirds, but the last bit saved it.

    I’m sensing mundo problems lie with the source material though, I’ve only read one Jane Austen book (Sense and sensibility), but I can easily picture this being a faithful adaptation of the story. If that is indeed the case, I would have preferred the film taking more liberties in order to create more excitement.

    The costumes and production design…

  • Sylvie's Love

    Sylvie's Love

    ★★★

    A really sweet movie.

    It’s not groundbreaking, and at times I found myself a little bit bored, but overall it’s a well told love story.

    The acting was good (Tessa Thompson is just about everywhere these days) and having it be a period piece helped.

    I liked the first act the most.

  • Relativity

    Relativity

    ★★★

    I have mixed feelings on this. It’s fairly predictable (at least it was to me), and still, I really enjoyed seeing the events play out.

    One of the characters has this theory regarding the passage of time, and I assumed the movie would be about that. So I kept expecting something crazy to happen. I’ll say this, plotwise, it’s pretty straightforward, it’s just the editing technique that is different.

    For me what worked best were the interactions between the couple…

  • Scoob!

    Scoob!

    ★★★

    Growing up I was a huge fan of Scooby doo. I don’t remember watching the cartoon that much (though I’m sure I did), but I would watch every direct to video movie that would get released; I own them all.

    So the moment I found out there was going to be another movie I was excited. And having watched them in Spanish, I wasn’t attached to the original voice cast.

    I specially liked the beginning of the movie, but really…

  • Extraction

    Extraction

    ★★★

    Until two weeks ago I had no idea this existed, then I saw it listed as an upcoming movie and watched the trailer... it had me intrigued.

    I really like action movies, specially ones from my childhood. As I’ve become more critical, my opinion of some of them has gotten harsher, so I worried I’d be too cynic to like this.

    I did like it. I didn’t love it. But I liked it. The two stand outs are Chris Hemsworth…

  • Angel Has Fallen

    Angel Has Fallen

    ★★★

    It took a long time, and a lot of Wikipedia reading, for me to decide I had, in fact, watched London has fallen. There’s still a slight chance they are acquired memories, that’s how much of an impact it had on me.

    The only reason I watched this, is because I’m a completist. 

    The movie wasn’t bad though. It’s not amazing, nor great. But aside from the predictability, it doesn’t commit any crime.

    It’s definitely a step up from the last film. I can’t remember the first one much either, but it might be on par with it.