PaoAndrade has written 41 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    I have so many ambivalent feelings. If I attempt to flesh them out, I’ll never stop, so I’ll be as concise as I can. Let’s get one thing out of the way: I did love the movie.

    So I’ve never read the book or see the previous adaptation. And the only things I knew beforehand was what was shown in the trailers, that the source material was dense and difficult to adapt and that it would be only part 1.…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    There goes another move I tried really hard to watch at the theaters, but ultimately couldn’t. If I waited any longer I would have gotten the whole thing spoiled (as opposed to what I did get spoiled which was only like 50%). 

    I expected to like the film, but not to the degree I ended up liking it! Even after all the great reviews, I still had my reservations and was afraid I would find the humor, well, not humorous,…

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    I’ve been waiting to watch this forever, ever since the Sundance line up for 2020 was announced!

    I absolutely love this movie, I’m curious how it works as a play cause unlike Ma Rainey’s and One night in Miami, I think the editing here and the movie format is vital for maximum enjoyment. Definitely the best adaptation from play to screen out of the three in my opinion.

    A relative of mine also suffered from dementia, so I knew I’d…

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★★½

    I wasn’t going to watch Zack Snyder’s justice league initially, but I changed my mind and decided to rewatch Man of steel and BvS in preparation for it.

    The first time I watched this at the cinema, I remember liking it, but also thinking it was too “cold” for a character like Superman. A few years back I started rewatching it, but only got an hour into it before I had to stop and since I didn’t have my dvd…

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    Minari is a film that brought me so much joy and a sense of peacefulness while watching, it managed to touch on a plethora of themes while feeling simple and straightforward.

    But that’s what I love about it, the plot didn’t have to be a complex one, there was no need for constant twists and turns in order for the story to advance and the characters to evolve, it was just showing us a slice of their life and that…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Waiting for this movie to come out has been excruciating. My interest was there since the first reviews of Sundance came out a year ago. Having finally watched it after all that time feels surreal.

    I loved the tone of this, the direction, cinematography, score, music choices, etc. Carey Mulligan kills it, she made playing such a complex character seem effortless.

    What I loved most about this movie is that at the time of peak joy (the Paris Hilton needle…

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★½

    After my last three watches, it’s so good to come across a film I liked way more than I was expecting I would going in. I loved it!

    Unfortunately because I knew there would be a twist, it didn’t take much for my mind to imagine all sorts of things and guess the twist quite quickly. But throughout the whole thing I didn’t yet know if I had nailed it or I was way off, so it was fascinating to…

  • Moneyball

    Moneyball

    ★★★★½

    My first watch of 2021 goes to this movie. I had been wanting to watch it for a while for numerous reasons: it’s acclaimed, it stars Brad Pitt, it’s a sports drama (I’m partial to those)... for some reason though I only managed to press play until today.

    Now, when I say I’m partial to sports dramas, I don’t usually mean ones dealing with baseball. I’ve never been interested in the sport, maybe because I can’t fully understand it. Me…

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ★★★★½

    Aside from the third act, I truly believe this is a perfect film.

    Maybe it’s my bias toward origin stories. I felt the introduction of Diana, and the rest of the cast was really well paced, the plot moved organically and the comedic and serious moments were very well balanced.

    The third act became a CGI fest and it felt quite generic, like I was suddenly watching another movie. Thankfully the emotional scene in it was powerful enough to carry me all the way through.

    I need to watch this one more often, it brings me a lot of joy

  • Mank

    Mank

    ★★★★½

    I had only watched three David Fincher movies prior to this one (and one of those barely counts cause I was too young and I can’t recall the whole movie). I’ve watched Mindhunter as well, so I thought I was getting a feeling of what a Fincher project was supposed to look like, but Mank feels completely different. In a good way though. The common thread in all his films is the mastery behind the camera.

    I did watch Citizen…

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★½

    I feel everyone but me had watched it already, but I finally joined the club!

    I wanted to watch it close enough to the release of Mank so that I’d remember the details, but not too close that I wouldn’t have time to absorb the film in between.

    And absorb I need to. I feel this movie packed a lot in two hours, and every scene has layer upon layer to dissect.

    I haven’t really watched movies from it’s time,…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★½

    I finally got to see the movie! My first trip back to the movies since March, and it will probably be the last for at least another couple of months, but I just had to watch this one (and it was just me!).

    I know not everyone loved this, but I did, I really really loved it! I knew going in it was going to be hard to understand. And I wasn’t spoiled, but I feel this extra month or…